Del
 | Nyhed

Regeringens handleplan: En bedre og mere bæredygtig verden kræver handling

Torsdag præsenterede Regeringen 15 konkrete tiltag i en handlingsplan. Regerings mål er klart: Danmark skal være foregangsland for den grønne omstilling, og der skal handles på alle 17 verdensmål.

Handlingsplanen er udarbejdet ved en åben proces, hvor relevante aktører har bidraget, heriblandt Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier. Om Regeringens handlingsplan, siger Lars Kunov, direktør hos Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier:

”Vi ved, at verdensmål og grøn omstilling rimer på uddannelse. Derfor arbejder vi hver dag på at sikre, at alle erhvervsskoler bidrager til verdensmålene ved at bringe bæredygtighed ind i undervisningen og ind i skoledriften. Det er positivt at se regeringen fremlægge flere initiativer, som ligger i tråd med dette arbejde”

Læringsunivers til skolerne 
Et af tiltagene, som Regeringen beskriver, er et læringsunivers med undervisningsmaterialer, som giver inspiration til at inddrage verdensmålene i undervisningen på grundskoler og ungdomsuddannelser.  skolerne. Dertil ønsker regeringen, at flere skoler bliver verdensmålsskoler. 

”Et af resultaterne af erhvervsskolernes målrettede indsats er, at 20 af vores medlemsskoler allerede er verdensmålsskoler. Det betyder, at de i samarbejde med UNESCO arbejder struktureret med at flytte sig i en mere bæredygtig retning”, siger Lars Kunov. 

Faglærte spiller en nøglerolle i den grønne omstilling 
Regeringen lægger vægt på, at der skal ske handling omkring Verdensmål 13, som omhandler klimaindsatsen. 

”Vores skoler føler et stort ansvar for at uddanne elever, der ser deres uddannelse som en vej til at kunne bidrage til den grønne omstilling. Vi så derfor gerne et større fokus på at skabe en stærkere kobling mellem erhvervsuddannelserne og den grønne omstilling, siger Lars Kunov og tilføjer:

”Vi mener, der ligger en stor fælles opgave i at få tydeliggjort over for unge, der skal vælge uddannelse, at de med en faglært uddannelse kan spille en nøglerolle i den grønne omstilling. 

DEG er glade for at have sat aftryk på klimahandlingsplanen og ser frem til at bidrage til den grønne omstilling.

”Vi er glade for at have bidraget til processen og håber, at den samlede handlingsplan vil rykke Danmark endnu flere skridt i en mere bæredygtig retning. Vores sektor forsætter arbejdet”, afslutter Lars Kunov
 


  • Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
  • Ny Vestergade 17, 2. sal
  • 1471 København K